Duru Epilasyon ve Güzellik Salonu

İstanbul İçin Hava


Sıcaklık :

Nem :

Rüzgar :

Hadise :

>


>

Önerilerimiz..

Makyaj:


Saç:


Cilt Bakımı:


Sağlık:


Terlemenin Faydaları Nelerdir?

  • Ayrıntılar
  • Kategori:Cilt Bakımı
  • 2-04-13 tarihinde yayınlandı
Terlemenin Faydaları Nelerdir?

Terlemenin sağlığa bir sürü faydası var. Hatta yüzyıllardır çeşitli kültürlerdeki toplumlar şifayı saunlarda ve buhar odalarında ter atarak buldular. Bir çok insan vucut derecesini terleme noktasında artırmanın sağlık için yaralı olduğuna inanıyor. Ayrıca araştırmalara göre terlemenin sağlıya faydalı olmakla kalmayıp güzellik ve kilo vermeye de yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Terlemenin Nedenleri

Terlemenin faydalarını anlamak için ilk önce terlemenin nedenlerine bakalım. Ter vücudun soğutma sistemidir ateşimiz çıktığında veya egzersiz yaptığımızda vücut ısısını ayarlamak için ter döker. Ter sıvı halinde derinin gözeneklerinden çıkar bu sıvı tuz ve bir miktar atık maddesi içerir. Bu sıvı derinin üzerine çıktığında buharlaşarak vücudu serinletir.

Terlemenin Sağlığa Faydaları

Sporun ve terlemenin vücuda bir sürü faydası vardır. Bir insan ter dökerken vücudundan toksinleri ve hastalıkları da temizler. Böbreklerin civa ve kurşun gibi zararlı toksini atması 24 saate kadar sürebilir ama terlemek bu işlemi hızlandırır. Aynı zamanda alkol kolestrol ve sodyum gibi bazı zaralı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Araştırmalara göre vücudumuz zaralı maddelerin %30′unu terleyerek atar.
Terlemenin aynı zaman kardiyovasküler kalp ve damar hastalıklarına da iyi geldigi söyleniyor. Vücut ısısını artırdıkca ve terledikçe kalp daha hızlı çalışıp vücudun dolaşım sistemini hızlandırır. Düzenli olarak terlemek sağlığınıza uzun vadeli yarar sağlıyabilir.

Terlemenin ve Sporun Güzellik Avantajları

Cilt bakımı iyi beslenmekle ve doğru egsersiz alışkanlıklarıyla başlar. Ancak terlemek de cilt sağlığına oldukça fayda sağlar. Ter bir miktar antibiyotik içerir böylece cildin üzerinde bulunan bakterilerle savaşır. Ayrıca terlemek derinin gözeneklerini açarak cildin yapısını tonunu düzeltip pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabilir. Bol ter atmak aynı zamanda erken yaşlanma belirtilerini yavaşlatıp cildin zaman içinde gördüğü hasarı azaltabilir. Ancak terin bir miktar toksin içerdiğini göz önünde bulundurarak terledikden sonra cildinizi güzelce temizlemeye özen gösterin.

Sporun Faydaları ve Terleyerek Kilo Vermek

Sağlık ve kilo vermek için sporun faydaları açık. Ancak bununla kalmayıp terlemenin de kilo vermeye yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Egsersiz yaparken vücut ısısını artırdıkca yağ sıvı halinde çözülür ve ter şeklinde vücuttan atılır. Terleyerek saatte 300 kaloriye kadar yakabilirsiniz.

Terlemek Stres Seviyelerini Düşürebilir

Sadece terleyerek stres atıp moralinizi yükseltemeniz zor. Ancak egsersizle birlikte veya saunaya giderek vücut ısınızı artırabilir sonuç olarak da stres seviyenizi yüşürüp moralinizi olumlu bir şekide etkiliyebilirsiniz. Egsersiz esnasında beyin endomorfin ve diğer kimyasal maddeleri sağlar ve bu sizin stres seviyenizi doğal bir şekilde düşürerek moralinizin yükselmenizi ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

 

  • 0
  • 0